A computer equipment retailer has four retail locations. Currently each outlet m
ID: 464553 • Letter: A
Question
A computer equipment retailer has four retail locations. Currently each outlet manages its ordering independently. Demand at each retail outlet averages 4,000 units per week. Each unit costs $200; the holding cost is 20% per annum. The fixed cost of each order (administrative plus transportation) is $900. Assume 50 weeks in a year. If the purchasing centralizes purchasing (for all four outlets), the retailer will only have to place a single order for all the outlets. The supplier will deliver the order on a common truck to a transit point and individual outlet requirements are identical. The total order is split equally and shipped to the retailers from this transit point. The entire operation has increased the fixed cost of placing an order to $1,800. If the inventory cost under decentralization (each outlet orders individually) is $120,000, how much is the company saving as the result of centralization?
Select one:
A. $339,411
B. $120,000
C. $480,000
D. $140,589
Explanation / Answer
Answer : a) $ 339,411
Explanation : Total holding and ordering costs under two polices
TC = S(D/Q) + H(Q/2)
Decentralized
TC = 900(200,000/3000)+40(3000/2)
TC = 60000 + 60000 = 120,000
Decentralized TC for all four warehouses
= 4(120,000) = 480,000
Centralized
TC = 1800(800,000/ 8485) + 40 (8485/2)
TC = 169,711 + 169,700 = $ 33,9411
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.