Example 12.1 SportMart Excel Input Mean demand, mu = 350 Standard Deviation of D
ID: 467786 • Letter: E
Question
Example 12.1 SportMart Excel
Input
Mean demand, mu = 350
Standard Deviation of Demand, s = 100
Cost per unit, c = $100.00
Retail price, p = $250.00
Salvage Value, s = $80.00
Intermediate Calculations:
Cost of overstocking per unit, Co = $20.00
Cost of understocking per unit, Cu = $150.00
Expected overstock units (eqn 12.4) = 124
Expected understock units (eqn 12.5) = 6
Optimal Results:
Optimal Order quanity, O* (eqn 12.2) = 469
Optimal cycle service level, CSL* (eqn 12.1)= 0.88
Expected Profit (eqn 12.3) = $49,147
Expected profit at 350 $45,718
Using the Sportmart DemoPreview the documentView in a new window, the manager decided to conduct market research and, based on the additional information she obtained from the research, she believes that the standard deviation of demand can be reduced to 50 instead of 100. What is the impact of profitability? What happens to profitability if the standard deviation of demand increases to 150? What did you learn from this exercise? Note: This is not a “Solver” problem. Just change the Standard Deviation directly in Excel from 100 to 50 and then 150 to see the impact on profitability.
Explanation / Answer
Since some information such as referred equations numbers are missing in above problem, assuming it is single period inventroy model, calcualations are done as shown below:
Retail price per unit $ 250
Incase of Std Dev 150
Single period inventory model calculation shown below:
Since some information such as referred equations numbers are missing in above problem, assuming it is single period inventroy model, calcualations are done as shown below:
Retail price per unit $ 250
Cost per Unit $ 100 Salvage value $ 80 Cost of understocking per unit, Cu = $ 150 Cost of overstocking per unit, Co = $ 20 Expected overstock units (eqn 12.4) = 124 Expected understock units (eqn 12.5) = 6 Optimal Results: Optimal Order quanity, O* (eqn 12.2) = 469 Optimal cycle service level, CSL* (eqn 12.1) 0.88 Expected Profit (eqn 12.3) = 49147 Expected profit at 350 45718 Mean,m = 350 Std. Dev,s = 50 Using Single period inventory model , Z value at P =0.88 P <= Cu/(Co+Cu) = 0.88 Normal distribution, @ p = 0.88 Z = 1.175 Total quantity need = m + Z x s 409 Expected profit at at quntity 409 units $ 8850 Total profit @ 409 units $ 54568Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.