A firm plans to begin production of a new small appliance. The manager must deci
ID: 468579 • Letter: A
Question
A firm plans to begin production of a new small appliance. The manager must decide whether to purchase the motors for the appliance from a vendor at $8 each or to produce them in-house. Either of two processes could be used for in-house production; Process A would have an annual fixed cost of $165,000 and a variable cost of $5 per unit, and Process B would have an annual fixed cost of $190,000 and a variable cost of $4 per unit. Determine the range of annual volume for which each of the alternatives would be best. (Round your first answer to the nearest whole number. Include the indifference value itself in this answer. Enter your last answer as a whole number).
Explanation / Answer
Let x= number of appliances
Calculate breakeven point
8x = $165000 + 5x
3x = $165,000
X = $165,000/3 = 55000
8x = $190,000 + 4x
4x = $190,000
X = 47500
Hence, option B is best.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.