A small firm intends to increase the capacity of a bottleneck operation by addin
ID: 473281 • Letter: A
Question
A small firm intends to increase the capacity of a bottleneck operation by adding a new machine. Two alternatives, A and B, have been identified, and the associated costs and revenues have been estimated. Annual fixed costs would be $37,000 for A and $35,000 for B; variable costs per unit would be $8 for A and $11 for B; and revenue per unit would be $16.
A small firm intends to increase the capacity of a bottleneck operation by adding a new machine. Two alternatives, A and B, have been identified, and the associated costs and revenues have been estimated. Annual fixed costs would be $37,000 for A and $35,000 for B; variable costs per unit would be $8 for A and $11 for B; and revenue per unit would be $16.
Explanation / Answer
A)
For Alternative A, break even point in units
QBEP,A = 37,000 / ( 16- 8) = 4625
QBEP,B = 35,000 / (16-11) = 7000
At what volume of output would the two alternatives yield the same profit?
A= x* 8 - 37000
B = x*5-35000
8x - 37000 = 5x-35000
3x= 2000
x = 666.66 = 667
If expected annual demand is 13,000 units, which alternative would yield the higher profit?
A= 13,000 x 8 - 37000 = 67000
B = 13000 x 5 -35000 = 30000
A yields higher profits
b.At what volume of output would the two alternatives yield the same profit?
A= x* 8 - 37000
B = x*5-35000
8x - 37000 = 5x-35000
3x= 2000
x = 666.66 = 667
If expected annual demand is 13,000 units, which alternative would yield the higher profit?
A= 13,000 x 8 - 37000 = 67000
B = 13000 x 5 -35000 = 30000
A yields higher profits
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.