16.7 g of silver nitrate is dissolved in 98.32 g of water for a total solution m
ID: 473977 • Letter: 1
Question
16.7 g of silver nitrate is dissolved in 98.32 g of water for a total solution mass of 101.16 g that is at 4.0 degree C. Molarity of silver nitrate? Molarity of silver? Molarity of silver and silver nitrate? Mass % silver? | (solution B) 0.327 mL of the above solution is diluted to 1.00 L also at 4.0 degree C. What is the new molarity of silver? What is the mass %o silver? How many ppm of silver are in this solution? Express concentration of silver nitrate in g/mL. 10.0000 mL of the above solution is placed in a vial and allowed to warm to 40 degree C in a sealed container. Has the molarity of silver in the solution changed? If so, what is the new value? (solution C) Suggest a dilution scheme to make 500. mL of a 0.357 ppb solution of silver at 20 degree C using one of the above solutions.Explanation / Answer
Molarity = Moles of Solute / Volume of solution in L
Molarity of Silver nitrate = Mass of Silver nitrate / MW of Silver nitrate * Volume of solutiom
Assuming density of water and density of AgNO3 are same = 1gm /ml
Mass of solution = Volume of solution = 101.16 ml
Molarity of AgNO3 = 0.97 M
Molality = Moles of solute / Mass of solvent in Kg
MOlality of AgNO3 = 16.7*1000 / 170*98.32 = 0.999
In 1 mole of AgNO3 there are 1:1 moles of Ag and NO3
So Molarity of Ag = Molarity of AgNO3 = 0.97 M
Since Moles of Ag = Moles of AgNO3
Molality of Ag = 0.999
Mass % of Ag = MOles of Silver * MW*100 / Mass of AgNO3
Mass % of Ag = 0.0982 *107.8682 *100 / 16.7 = 63.42 %
Part B
MOles of Silver = Molarity of silver*Volume in L = 0.97*0.327 / 1000 = 3.1719*10^-4
Molarity of Silver = Moles of silver / V in L = 3.1719 *10^-4 M
Mass % of silver = Mass of silver *100 / Mass of AgNO3 = 0.2 %
1 ppm = 1 mg solute per liter of solution
3.1719*10^-4 M = 34.21 ppm of Silver
Molarity to gm /ml
3.1719*10^-4 M ==> 3.42*10^-5 gm /ml
ON increasing Temperature ; Molarity decreases
V1 / V2 = T1 / T2
10 / V2 = 273+4 / 273+40
V2 = 11.3 ml
New Molarity = ?
11.3ml *3.42*10^-5 gm /ml = 3.8644*10^-4 gms
Molarity = 3.17 *10^-4 M ---> New One
1 ppb means
and 1 ppb = 0.001 ppm
1g per 10^9 gms of solution
0.357 ppb = 0.000357 ppm = 0.000357 mg / L
By using solution B we can prepare the 500 ml of 0.357 ppb by dilutions
Using Dilution formula
M1V1 = M2V2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.