This question contains multiple parts. I appreciate providing me with explanatio
ID: 474006 • Letter: T
Question
This question contains multiple parts. I appreciate providing me with explanations and answers to ALL parts. Thanks in advance
The following five questions are based on your using a standard solution of Nicl2 (formula weight 129.6 g/mol). The standard solution has a concentration (w/w) of 14.0 and a density of 1.500 g/mL. Nicl2 is a strong electrolyte Calculate the analytical molarity of Nicl2. 1.62 You are correct. Previous Tries Your receipt no s 155-8220 Calculate the equilibrium molarity of Nicl2 Submit Answer Tries 0/99 2+ Calculate the equilibrium molarity of N Submit Answer Tries 0/99 Calculate the equilibrium molarity of Cl Submit Answer Tries 0/99 Calculate the pCl for the solutio Submit Answer Tries 0/99Explanation / Answer
w/w % = 14
It means
There is 14 gms of NiCl2 per 100 gms of solution
Density = Mass / Volume
1.5 = 100 / V
V = 66.67 ml
Molarity = Moles of solute / Volume of Solution in L
Molarity = 14*1000 / 129.6*66.67 = 1.62 M
NiCl2 ----> Ni+2 + 2Cl-
Molarity of Ni+2 = Molarity of NiCl2 = 1.62M
In NiCl2 there are 2 moles of Cl- and 1 mole of Ni+2
MOlarity of Cl- = 2*Molarity of NiCl2 = 3.24 M
pCl- = -log [Cl-] = -0.51
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.