A piece of pure copper was determined to have a volume of 433.23 mm^3. The densi
ID: 474359 • Letter: A
Question
A piece of pure copper was determined to have a volume of 433.23 mm^3. The density of pure copper near room temperature is 8.96 g/cm^3. If you were to weigh this piece of copper given this data, determine the number of significant figures for the mass you would need using the balance shown. Additionally, determine the number of significant figures you would report this mass based on the calculation for the density and volume. Number of significant figures mass would be reported to based on the given density and volume:Explanation / Answer
we have
volume = 433.23 mm3 = 0.43323 cm^3
and
density = 8.96 g/cm^3
therefore
mass = 3.88174 grams
and balance shows a mass = 3.8817 grams
but
the calculated mass = 3.88 grams
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.