I am so confused if someone could be explain this that would be great! or the al
ID: 474370 • Letter: I
Question
I am so confused if someone could be explain this that would be great! or the alculate the Consider the combustion of ethylene, (g) (a) is 0.10 1.7 X CO2 2 H2O (g), If the concentration of ing at the rate of 0.036 M/s, what are the rates (b) W Huis the ra ichange in the concentrations of CO2 and H2O? b) The rate lution er in NHA partial pressure in a closed reaction ves alcoh decrease sel from the reaction N2H4(g) H2(g) 14.33 The torr per hour What are NH,(g) is tive the rates of change of NH, partial pressure and total pressure in the vessel? OCTExplanation / Answer
a]
Rate law :
- d [C2H4] / dt = 1/2 d [CO2] /dt = 1/2 d [H2O]/dt
d [C2H4] /dt = 0.036 M/s
d [CO2] /dt = 2*d [C2H4] /dt = 0.072M/s
d [H2O]/dt =2*d [C2H4] /dt = 0.072 M/s
b]
-d[N2H4]/dt = 1/2 d[NH3]/dt
d[NH3]/dt = 2* d[N2H4]/dt = 148 torr/hr
The total pressure stays the same because every mole of N2H4 consumed also consumes one mole of H2. For every two moles total consumed there are two moles total produced. So, the total pressure changes at the rate of 0 torr/hr.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.