You create solutions of HI and NaOH with concentrations of 1.12 and 0.85,respect
ID: 474737 • Letter: Y
Question
You create solutions of HI and NaOH with concentrations of 1.12 and 0.85,respectively. If you titrate 10.0 mL of the HI solution with the NaOH base you have created, at what volume do you expect to see the equivalence point?
mL NaOH = ???
If the actual mL used is 16, what was the actual concentration of the base assuming the acid concentration was correct? Actual [NaOH] = ??? M
If the actual mL used is 16, what was the actual concentration of the acid assuming the base concentration was correct? Actual [HI] = ??? M
What is the %error (+ or -) in each case?
%Err = (Actual - Given)/Actual x 100%
%error [NaOH] = ???
%error [HI] = ???
Explanation / Answer
HI + NaOH ----> NaI + H2O
M1V1 = M2V2
1.12*10 = 0.85*V2
V2 = 13.176 ml of NaOH at equivalence point
Then
1.12*16 = 13.176*M2
M2 = 1.36 M ---NaOH
Then
M1*16 = 13.176*0.85
M1 = 0.7 M HI
% error [NaOH] = 37.5
% erroe [HI]= -60
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.