Commercial hydrogen is produced by a steam reforming reaction combined with a wa
ID: 475058 • Letter: C
Question
Commercial hydrogen is produced by a steam reforming reaction combined with a water-shift reaction to give the overall reaction, as shown below. The following free-energy data are valid at the reaction temperature. Calculate delta G degree f (in kJ/mole) at 727 degree C for the overall reaction. Give the numerical value of the equilibrium constant for the overall reaction at 1000K. The total pressure is the sum of the partial pressures (P=PCH4+PH2O+Pco+Pco2 +PH2). Given that PCH4=8.93 times 10^-3 atm., Pco=1.43 times 10^-1 atm., and PCO2=5.14 times 10^-2 atm., calculate what percent of the overall volume of gas is H_2 under equilibrium conditions at atmospheric pressure.Explanation / Answer
a) Required Reaction = CH4 + 2H2O ----- CO2 + 4H2
Reversing the first reaction we get
CH4 ---- C + 2H2
Reversing the second reaction and multiply it by 2 we get
2H2O-----2H2 + O2
adding the 4th reaction to it directly
C + O2----CO2
we will get the desired reaction
CH4 + 2H2O ----- CO2 + 4H2
Delta G (rxn) = -19572 + 2(192713) - 395810 = -29956 J/mol = -29.956 kJ/mol
b)
Delta G = -RTln(K)
-29956 = -(8.314)(1000)ln(K)
ln(K) = 3.6030
K = e^(3.6030) = 36.7081
c) The data for the pressure of H2O is missing in order to calculate the answer, since the equilibrium constant will contant the pressure of H2O in the expression
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.