A 2.700×10 2 M solution of NaCl in water is at 20.0C. The sample was created by
ID: 475355 • Letter: A
Question
A 2.700×102M solution of NaCl in water is at 20.0C. The sample was created by dissolving a sample of NaClin water and then bringing the volume up to 1.000 L. It was determined that the volume of water needed to do this was 999.3 mL . The density of water at 20.0C is 0.9982 g/mL.
Part A
Calculate the molality of the salt solution.
Express your answer to four significant figures and include the appropriate units. ( I tried 2.70 and 2.71 and got it wrong)
Part B
Calculate the mole fraction of salt in this solution.
Express the mole fraction to four significant figures.
Part C
Calculate the concentration of the salt solution in percent by mass.
Express your answer to four significant figures and include the appropriate units.
Part D
Calculate the concentration of the salt solution in parts per million.
Express your answer as an integer to four significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
SOLUTION:
(A) The salt solution is 2.700×102 M. It means 2.700×102 of NaCl is dissolven in 1L of solution.
molality = (no. of moles of salt / mass of solvent) X 1000
Mass of Solvent = density X volume = 0.9982 g/mL X 1000mL = 998.2g
molality = (2.700×102 / 998.2) X 1000 = 0.02704 m = 2.704 X 102 m
(B) Mole fraction of the salt (xNaCl) = moles of salt (nNaCl) / moles of salt (nNaCl) + moles of water (nH2O)
moles of water = mass of water / molar mass = 998.2 / 18.01 = 55.42
Mole fraction of the salt (xNaCl) = 2.700 X 102 / 2.700 X 102 + 55.42 = 4.869 X 10-4
(C) Pecentage is eather expressed as maas/volume or mass/mass, but you have not mentioned which one you want. Here we calculate mass/volume percent.
Percentage of NaCl (mass/Volume) = (Mass of salt / volume of solution ) X 100
Mass of salt = number of moles NaCl X molar mass of NaCl
Mass of salt = 2.700 X 102 X 55.44 = 1.4967g
Percentage of NaCl (mass/Volume) = (1.4967 g/ 1000mL) X 100 = 0.14967 percent = 0.1497 % (mass/Volume)
(D)
ppm(NaCl) = (Mass of NaCl / (total mass of the solution) X 106 = (1.4967 / 1.4967 + 998.2) X 106 = 1497ppm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.