Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What is wrong with this solution? The irreversible liquid phase second order rea

ID: 475633 • Letter: W

Question

What is wrong with this solution? The irreversible liquid phase second order reaction (-r_A = kC_A^2) 2 A rightarrow B k = 0.03dm^3/mol middot s is carried out in a CSTR. The entering concentration of A, C_A0, is 2 molar, and the exit concentration of A, C_A is 0.1 molar. The volumetric flow rate, upsilon_0, is constant at 3 dm^3/s. What is the corresponding reactor volume? Solution Mole Balance V = F_A0 - F_A/-r_A Rate Law (2nd order) -r_A = kC_A^2 Combine V = F_A0 - F_A/kC_A^2 F_A0 = upsilon_0 C_A0 = 3 dm^3/s. 2 mol A/dm^3 = 6 mol A/s F_A = upsilon_0 C_A = 3 dm^3/s. 0.1 mol A/dm^3 = 0.3 mol A/s V = (6-0.3)^mol/s/(0.03 dm^3/mol middot s)(2 mol/dm^3)^2 = 47.5 dm^3 For more puzzles on what's wrong with this solution, see additional material for each chapter on the CRE. Web site home page, under "Expanded Material."

Explanation / Answer

Mistake is in step-6.

CA in kCA^2 is final concentration which v0.1 M

Therefore, volume V =(6-0.3)/(0.03*0.1^2) =19000 dm^3

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote