Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

How many grams of NaOH are required to make 500 ml of 0.1 M NaOH solution? Click

ID: 475740 • Letter: H

Question

How many grams of NaOH are required to make 500 ml of 0.1 M NaOH solution? Click here to enter text Click here to enter text What will be the NaOH molarity if 300 ml of water are added to 500 ml of the solution in problem 13? Click here to enter text. Click here to enter text What will be the molarity of Na^+ if 300 ml of 0.1 M HCl are added to 500 ml of the solution of problem 13? Click here to enter text Click here to enter text What will be the OH- concentration? Remember the equation H^+ + OH- H2O Click here to enter text Click here to enter text. If X = a^2 times b^4/c^3 and Y = d/a times b^2 then express c^3/d^2 in terms of X and Y only.

Explanation / Answer

13) Molarity = (W/MW) (1000 / volume of solution)

Molarity = 0.1 M

MW = 40 g/mol

volume of solution = 500 mL

0.1 = (W /40)(1000 / 500)

0.1 = (W/40) x 2

W / 40 = 0.05

W = 2.0g

2.0 g NaOH required.

14) M1V1 = M2V2

M1 = 0.1 , V1 = 500 mL

M2 = ? V2 = 500 + 300 = 800 mL

M2 = (M1V1 / V2)

M2 = (0.1 x 500 / 800)

M2 = 0.0625 M

15) Na+  0.0625 M

because either in NaOH or NaCl it exist as Na+ only.

16) millimoles of HCl added = 300 x 0.1 = 30

millimoles of NaOH present = 500 x 0.1 = 50

50 - 30 = 20 millimoles NaOH left

20 / 800 = 0.025 M NaOH left = OH- 0.025

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote