Question 6. a. What mass of water in grams will form when 2.70 mL of oxygen gas
ID: 475896 • Letter: Q
Question
Question 6.
a. What mass of water in grams will form when 2.70 mL of oxygen gas is produced ?
b.What volume of oxygen gas in liters will be produced from 0.405 g of hydrogen peroxide?
Testing for oxygen (I) obtain hydrogen peroxide solution and manganese (r) oxide tube maio, (2) Carefully p cm of hydrogen peroxide into a small test reaction. peroride (3) Add a small about 2 to the hydrogen the hydrogeu amount of manganese (r) oxide is only added to the rate of the reaction decomposes into water and oxygen gas The oxide in table below the of (4) Watch the solution for approximately one mmnute and record your the into flame indicates presence (3) Bring a glowing wood splint to the opening of the test tube. A glowing splint that bursts oxygen gas Record your observations in the table below. (5) Discard the contents of the rest tube into the sExplanation / Answer
2H2O2 -------> 2H2O + O2
a]
Given 2.7 ml of O2 is produces
PV = nRT [V in L and P in atm]
At STP ; P =1atm , V = 2.7 ml ; T = 298 K and R = 0.0821
n = PV /RT = 1.1035*10^-4 moles
1.1035*10^-4 moles of O2 is produce
From the reaction
When 1 moles of O2 is produces 2 moles of H2O is also produced
so When 1.1035*10^-4 moles of O2 is produced 2*1.1035*10^-4 moles of H2O is also produced
Mass of H2O produceed = Moles *MW = 2*1.1035*10^-4 *18 = 0.00397 gms i
b]
Moles of H2O2 = 0.405 / 34 = 0.0119
2 moles of H2O2 produces 1 mole of O2
0.0119 moles of H2O2 produces 0.0119/2 =5.955*10^-3 moles of O2
Using
PV = nRT
n = 5.955*10^-3 ; P =1 atm , V = ?
T = 298 K
V = 0.1457 L of O2 is produced
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.