The decomposition of SO 2 Cl 2 is first order in SO 2 Cl 2 and has a rate consta
ID: 476229 • Letter: T
Question
The decomposition of SO 2 Cl 2 is first order in SO 2 Cl 2 and has a rate constant of 1.48×104 s 1 at a certain temperature. Part A What is the half-life for this reaction? Answer: 4680 s Part B How long will it take for the concentration of SO 2 Cl 2 to decrease to 25% of its initial concentration? Answer: 9370 s Part C If the initial concentration of SO 2 Cl 2 is 1.00 M , how long will it take for the concentration to decrease to 0.74 M ? Part D If the initial concentration of SO 2 Cl 2 is 0.175 M , what is the concentration of SO 2 Cl 2 after 190 s ? Part E If the initial concentration of SO 2 Cl 2 is 0.175 M , what is the concentration of SO 2 Cl 2 after 500 s ? I only need help with parts c, d, and e.
Explanation / Answer
For a first order reaction we can write -
t1/2 = ln 2 / K
given
K = 1.48 x 10-4
Therefore, t1/2 = ln 2 / 1.48 x 10-4
=> t1/2 = 4683.427 s
Part C:
Apply the formula -
A= Ao e ^( -kt)
0.74 = 1 e^( -kt)
kt = ln 1.25
t = (ln 1.35) / k
t = 2.03 x 10^3 s
so the time taken is 1.5 x 10^3 sec
Part D:
A = Ao e^(-kt)
=> A = 0.175 x e ^ ( - 1.48 x 10-4 x 190 )
=> A = 0.170 M
Therefore, the concentration is 0.170 M
Part E:
A = 0.175 x e^ ( - 1.48 x 10-4 x 500 )
A = 0.162 M
Therefore, the concentration is 0.162 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.