Sapling Learning Map A solution of F is prepared by dissolving 0.0901 t 0.0005 g
ID: 477391 • Letter: S
Question
Sapling Learning Map A solution of F is prepared by dissolving 0.0901 t 0.0005 g of NaF (molecular weight 41.989 t 0.001 g/mol) in 152.00 t 0.08 mL of water. Calculate the concentration of F in solution and its absolute uncertainty. Number Number for this problem. To avoid rounding F 0.01412 errors, do not round your answers M 8x10 until the very end of your calculations. There is additional solution content available! View this solution by clicking on the bottom divider bar. Click on the divider bar again to hide the solution. Close A Previous View solution e Try Again e Next oExplanation / Answer
Molarity
molarity = mass of solute/molar mass of solute x volume of solution
For the given solution,
molarity [F-] = 0.0901/0.152 x 41.989
= 0.01412 M
minima = 0.0896/0.072 x 41.988
= 0.02964 M
maxima = 0.0906/0.232 x 41.99
= 0.00930 M
absolute uncertainty = +/-0.01017
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.