Molality (m) is the number of moles of a substance in 1 kg of solvent This is ju
ID: 477435 • Letter: M
Question
Molality (m) is the number of moles of a substance in 1 kg of solvent This is just like molarity, but the solvent is measured in units of 1 kg instead of units of 1 L. For Example: I f I dissolve 0.30 moles of NaCI in 400 g of water, the molality (m) is equal to: 0.3 mol NaCl/[400 g H_2O x (1 kg H)2o/1000 g H_2O)] = 0.75 m What is the molality of a solution that is made by dissolving 4.5 g of calcium chloride in 4.75 liters of water at 80^degree C. The density of water at this temperature is 0.9718 g/ml.Explanation / Answer
3)
mass of calcium chloride = 4.5 g
moles of calcium chloride = 4.5 / 110.984
= 0.04055
volume of solvent = 4.75 L = 4750 mL
density = 0.9718 g /ml
mass of water = 4616.05 g = 4.616 kg
molality = moles of solute / mass of solvent in kg
= 0.04055 / 4.616
= 8.78 x 10^-3 m
molality = 0.00878 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.