To properly calculate CO 2 emissions from automobiles, one must account for the
ID: 477497 • Letter: T
Question
To properly calculate CO2 emissions from automobiles, one must account for the carbon in fuel that is emitted in the form of CO and unburned hydrocarbons.
A) First calculate the grams of fuel consumed per mile of travel for a car that gets 16.2 mi/gal. The density of gasoline is 739.0g/L.
B) If the fuel composition is approximately C8H18, how many grams of carbon (total) are emitted per mile of travel?
C) If the CO emission rate is at the 1999 federal standard (2.7 g/mi), what percentage of the total carbon is emitted as CO?
Explanation / Answer
Answer:
The volume of gasoline required for 16.2 miles = 1 gallons
The volume of gasoline required for 1 mile = 1 / 16.2 gallons = 0.0617 gallons
One gallon = 3.79 L
The volume of gasoline required per mile in litres = 0.0617 X 3.79 = 0.234 Litres
Mass of gasoline required = Volume X density = 0.234 X 739.0 = 172.93 grams
Answer:
The molar mass of octane = 114 grams / mole
So in each mile the mass of gasoline required = 172.93 grams
In each mile the moles of gasoline required = Mass / Molar mass
= 172.93 / 114 = 1.52 moles
The moles of carbon in each mole of octane = 8 moles
Mass of carbon in each mole = 12 X 8 = 96 grams
Mass of carbon in 1.52 moles = 96 X 1.52 = 145.92 grams (emitted per mile)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.