Ammonia (NH_3) is burned with pure oxygen to form nitric oxide (NO) and water Wr
ID: 477928 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
(10)
(a) Balanced equation
4NH3 + 5O2 -------------> 4NO + 6H2O
(b) Moles of ammonia used = 60 * 1000 / 17 = 3529.4 mol
Moles of Oxygen used = 110 * 1000 / 32 = 3437.5 mol
According to balanced equation, 4 mole of ammonia requires 5 moles of oxygen.
Hence, oxygen is limiting reagent. (3437.5 < 3529.4)
From the balanced equation,
5 moles of oxygen can form 4 moles of NO and 6 moles of H2O
Then, 3437.5 moles of O2 can from 3437.5 * 4 / 5 moles of NO and 3437.5*6/5 moles of H2O
SO, moles of NO formed = 2750 mol
Mass of NO formed = 2750 * 30 /1000 = 82.5 kg.
Similarly, moles of H2O fromed = 4125 mol
Mass of H2O formed = 4125 * 18 / 1000 = 74.25 kg.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.