17. 0.56/0.56 points l Previous Answers Chang11 12 EOCP057. My Notes Ask Your Te
ID: 477984 • Letter: 1
Question
17. 0.56/0.56 points l Previous Answers Chang11 12 EOCP057. My Notes Ask Your Teacher Pheromones are compounds secreted by the females of many insect species to attract males. One of these compounds contains 80.78 percent C, 13.56 percent H, and 5.66 percent o. A solution of 1.00 g of this pheromone in 8.50 g of benzene freezes at 3.37°C. What is the molecular formula of the compound? Help chem Pad Greek v H38o Correct. What is the molar mass of the compound? (The normal freezing point of pure benzene is 5.50°C.) 282.5 g/mo Supporting Materials i Supplemental Data Periodic Table Constants and FactorsExplanation / Answer
number of moles of C = mass/molar mass
= 80.78 / 12
= 6.73 moles
Number of moles of H = 13.56 / 1 = 13.56 moles
Number of moles of O = 5.66 / 16 = 0.35 moles
So the ratio of number of moles of C , H & O = 6.73 : 13.56 : 0.35
= ( 6.73/0.35) : (13.56/0.35) : (0.35/0.35)
= 19 : 39 : 1
So emperical formula is C19H39O
Emperical mass is = ( 19x12) + ( 39x1) + 16 = 283
--------------------------------------------------------
We know that T f = Kf x m
Where
T f = depression in freezing point
= freezing point of pure solvent – freezing point of solution
=5.50 - 3.37
= 2.13 oC
K f = depression in freezing constant = 5.12 oC/m
m = molality of the solution
= ( mass / Molar mass ) / weight of the solvent in Kg
= ( 1 / M ) / (8.50x10-3)
= 117.6/M
Plug the values we get 2.13 = 5.12x (117.6/M)
M = 282.8 g/mol
~ 283 g/mol
So n = molar mass / emperical mass = 283 / 283 = 1
So molecular formula is C19H39O
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.