Sapling Learning You need to prepare an acetate buffer of pH 5.55 a 0.738 M acet
ID: 478163 • Letter: S
Question
Sapling Learning You need to prepare an acetate buffer of pH 5.55 a 0.738 M acetic acid solution and a 3.00 M KOH solution. If you have 625 mL of the acetic acid solution, how many milliliters of the KoH solution do you need to add to make a bufer of pH 5.55? The pKa of acetic acid is 4.76. Number mL There is additional feedback available! View this feedback by clicking on the bottom divider bar. Click on the divider bar again to hide the additional feedback. Incorrect. Close Explanation O Previous Give Up & View Solution a Try Again e Next d ExitExplanation / Answer
no of moles of CH3COOH = molarity * volume in L
= 0.738*0.625 = 0.46125moles
PH = PKa + log[CH3COOK]/[CH3COOH]
5.55 = 4.76 + logx/x-0.46125
logx/x-0.46125 = 5.55-4.76
logx/x-461.25 = 0.79
x/x-0.46125 = 100.79
x/x-0.46125 = 6.16
x = 6.16*(x-0.46125)
x = 0.55
no of moles of KOH = molarity * volume in L
0.55 = 3*volume in L
volume in L = 0.55/3 = 0.183L
volume of KOH = 183ml
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.