A stock solution of NaCl made using 25.738g NaCl and diluting to a final volume
ID: 478225 • Letter: A
Question
A stock solution of NaCl made using 25.738g NaCl and diluting to a final volume of 250.0 mL. What is the molarity of this stock solution? You are the stock solution above to make 3 dilute solutions. Each the new solutions are diluted to a total of 150.0 mL. What is the molarity of each new solution? Calorimetry is a technique used to determine the concentration of many molecules in solution that do not absorb visible light. One example is the detection of glucose in a sample. Glucose itself will not absorb visible light, but forms a blue-green complex when reacted with in acetic acid. The analytical wavelength for this complex is 635 nm. A student prepares the following Beer's Law Plot. Use the plot to answer the following questions.Explanation / Answer
1. Molarity = moles/volume of solution
molarity of NaCl stock solution = 25.738 g/58.44 g/mol x 0.250 L
= 1.762 M
2. Molaity of dilute solution M2 by using,
M2 = M1V1/V2
V1 and V2 are volume of stock and dilute solution
M1 is molarity of stock solution
So,
dilute solution Amoun of NaCl stock molarity of dilute solution (M)
1 25 1.762 x 25/150 = 0.294
2 15 1.762 x 15/150 = 0.176
3 1 1.762 x 1/150 = 0.012
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.