Severus Snape knows that density of his powder is 3.00 g/cm^3. He also knows he
ID: 478758 • Letter: S
Question
Severus Snape knows that density of his powder is 3.00 g/cm^3. He also knows he needs 3.00 cm^3 of this powder. What mass in grams does he require? Calculate the density of rock that weights 14.5 Kg and has a volume of 141 cm Express your answer in Kg/m^3. Trevor, Neville Longbottom's pet toad, has a mass of 13.6 kg. Trevor jumps i a large cylinder containing water. The water level rises 2.50 L. What is the density of the toad? Express your answer in kg/L. A stone weighing 4.32 g is placed in a graduated cylinder containing 25.3 mL of water. After the stone is added to the cylinder the water rises to 27.4 mL. What is the density of the stone Express your answer in g/mL Harry's spell book is a rectangular solid and has dimensions 3.0 cm by 6.3 cm by 5.2 cm and a mass of 71 g. What is its density? Express your answer in g/mL Harry's Golden Snitch, the smallest ball in Quidditch, is a sphere with radius of 3.10 cm, and a density of 6.12 g/cms. What is its mass? Express your answer in grams. Mr. Finnigan has a particular proclivity for pyrotechnics. He will use right circular cylinders with a height of 12.0 cm and a radius of 11.6 cm. If the density of his powder is 8.41 g/cm^3, how many grams of powder does he need to stop the Snatchers from getting to Hogwarts if he needs 14 of these cylinders? Express your answer in Kg. Hermione Granger uses her Time Turner and is suddenly whisked away to a cold April night in 1912 in the middle of the Atlantic ocean. She is on the Titanic enjoying the party. In the distance she sees a large white object approaching the ship. She thinks its pretty and not much danger to the ship so she carries on with her festivities. Later the large white object (an iceberg) hits the ship, and the ship begins to sink. As the ship is sinking she thinks, hm, it wasnt that big of ice-berg (and of course this ship cant sink...). What percentage of the iceberg was under water Let the density of the water be 1.0 g/cm^3 and the density of the ice be 0.92 g/cm^3. Express your answer as a percentage (not a decimalExplanation / Answer
1.Density= mass/Volume and mass =density* Volume = 3g/cc* 3cc= 9 gm
2.Density= mass/Volume , given mass= 14.5 kg and Volume= 141cm3
Since 100cm= 1m, (102)3 cm3=1m3, 106 cc= 1m3, 141cc = 141/106m3=0.000141m3
Density = mass/Volume = 14.5/0.000141 =102837 Kg/m3
3.Density of toad= mass/volume= 13.6/2.5 =5.44 Kg/L
4.Volume rise = volume of stone = 27.4-25.3= 2.1 ml, density of stone= mass/Volume= 4.32/2.1 g/ml=2.06 g/ml
5. Volume of rectangular block = 3*6.3*5.2 cm3=98.28 cm3=98.28 ml
Density = mass/volume = 71/98.28 g/ml= 0.722 g/ml
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.