A.) How many moles of NaOH will be needed to neutralize 0.49 mol of H2SO4? The f
ID: 480513 • Letter: A
Question
A.) How many moles of NaOH will be needed to neutralize 0.49 mol of H2SO4? The following equation is NON-balanced: NaOH + H2SO4 --> Na2SO4 + H2O
B.)A sample contains both NaOH and NaCl. 0.500 g of this sample was dissolved in water to make a 20.0 mL solution and then this solution was titrated by 0.500 mol/L HCl solution. If 20.8 mL of HCl was used to reach the end point, what is the mass % of NaOH in the sample?
NaOH + HCl --> NaCl + H2O
Note:
1. Keep 3 sig figs for your final answer.
2. Answer as percentage.
Explanation / Answer
A) 2NaOH + H2SO4 -------------> Na2SO4 + 2H2O
according to balanced reaction
1 mole H2SO4 reacts with 2 moles of NaOH
0.49 moles of H2SO4 reacts with 0.49 x 2 = 0.98 moles of NaOH required.
moles of NaOH required = 0.98 moles
B) moles of HCl consumed = 0.5 x 20.8 / 1000 = 0.0104 moles
so 0.0104 moles of NaOH must be present
moles = W/MW
W = moles x MW = 0.0104 x 40 = 0.416 g
mass of NaOH = 0.416 g
mass % = (0.416 / 0.5) x 100
mass % = 83.2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.