10 grams of compound A whose molar mass is 50 g mol^-1 are dissolved in 180 g of
ID: 480912 • Letter: 1
Question
10 grams of compound A whose molar mass is 50 g mol^-1 are dissolved in 180 g of water. Therefore, we know that the solution molality (m) and the solute mole fraction, X_A, are such that 0.0 lessthanorequalto X_A lessthanorequalto 0.05 and 0.0 lessthanorequalto m lessthanorequalto 050 molal 0.05 lessthanorequalto X_A lessthanorequalto 0.10 and 0, 5 lessthanorequalto m lessthanorequalto 1.0 molal. 0.01 lessthanorequalto X_A lessthanorequalto 0.02 and 1.0 lessthanorequalto m lessthanorequalto 1.3 molal. 0.01 lessthanorequalto X_A lessthanorequalto 0.02 and 1.3 lessthanorequalto m lessthanorequalto 1.6 molal X_A > 0.025 and m > 1.0 molal.Explanation / Answer
molality = (W/MW)(1000 / mass of solvent in g)
molality = (10 / 50) (1000 / 180)
molality = 0.2 x 5.55
molality = 1.1 m
moles of A = 10 / 50 = 0.2
moles of B = 180 /18 = 10
XA = 0.2 / 0.2+10 = 0.2 / 10.2
XA = 0.02
answer = option C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.