Consider a reaction similar to the precipitation reaction you will perform in th
ID: 481272 • Letter: C
Question
Consider a reaction similar to the precipitation reaction you will perform in the lab (hint: first balance the equation!): 25.0 mL of a 0.6 M CaCl2 solution was mixed with 35.0 mL of 1.4 M Na2CO3 solution to produce a precipitate of CaCO3. After drying, the mass of the precipitate obtained was 1.061 g. Calculate the percent yield (% yield) of CaCO3 obtained in the reaction. (Use 1 digit after the decimal place; do not use units, i.e. g, in your answer). Molar Masses (g/mol): Na2CO3 = 105.99 CaCl2= 110.98 CaCO3= 100.09
Explanation / Answer
CaCl2 + Na2CO3 --> CaCO3 + 2NaCl
Find limiting reactant
moles of CaCl2 = 0.6 M x 25 ml = 15 mmol
moles Na2CO3 = 1.4 M x 35 ml = 49 mmol
limiting reactant = CaCl2
theoretical yield of CaCO3 = 15 mmol x 100.09 g/mol/1000 = 1.50135 g
actual yield = 1.061 g
Percent yield of CaCO3 = 1.061 g x 100/1.50135 g = 70.7%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.