When light of a wavelength 307nm is shined on a uranium metal surface, electrons
ID: 481534 • Letter: W
Question
When light of a wavelength 307nm is shined on a uranium metal surface, electrons are ejected from the metal with velocity 5.4x10^5m/s. This phenomenon is called photoelectric effect.
a) calcualate the frequency, in Hertz (Hz), of the light shined on the metal surface?
b)In a seperate experiment the kinetic energy emitted electrons was observed to be 2.45x10^-19J. If the energy of the light shined on the uranium surface was 1.930x10^-18J/photon, what is the binding energy of uranium? give you answer in joules.
Explanation / Answer
a) Given that wavelength of light = 307 nm = 307 x 10-9 m ( 1 nm = 10-9 m )
We know that
c = v where c = velocity of light = 3 x 108 m/s
v = frequency
v = c/
= 3 x 108 m/s / 307 x 10-9 m
= 0.0098 x 1017 Hz
v = 0.0098 x 1017 Hz
Therefore,
frequency of the light shined on the metal surface = 0.0098 x 1017 Hz
b) We know that E = BE + KE where BE = Binding energy
1.930 x10 -18 J = BE + 2.45 x 10-19 J
BE = 1.685 x 10-18 J
Therefore,
binding energy of uranium = 1.685 x 10-18 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.