A Beer\'s Law graph obtained by plotting absorbance versus concentration in mol/
ID: 481639 • Letter: A
Question
A Beer's Law graph obtained by plotting absorbance versus concentration in mol/L for a series of standard solutions, produced a straight line with equation y = 2700.1 x Suppose an unknown SCN solution is treated in exactly the same manner as described in Part B of the procedure. The final diluted solution gives an absorbance reading of 0.265.
Part B Procedue: 10mL of unknown into a 100mL flask and dilute solution with 0.1M HNO3. Pipet 10mL of diluted solution into a 25mL flask. Add 10mL of 0.15M Fe solution and dilute yo mark with 0.1HNO3.
1. Determine the [FeSCN2+] in this diluted solution. Answer = 9.81×10-5 M
2. Determine the SCN concentration in the original (undiluted) unknown solution.
Explanation / Answer
Beers law:
A = e*l*M
where "e*l" in this case is the slope, x = M and y = A
so
A = 2700.1*M
substitute for A= 0.265
M = A/2700.1 = 0.265/
0.265/2700.1 = 0.00009814451 = 9.81*10^-5 M
for Q2. Add Part 1, since it is required for initial conditions of SCN- and Fe+3 ions
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.