1.) Consider the formation of hydrogen fluoride: H 2 (g) + F 2 (g) 2HF(g) If a 4
ID: 481689 • Letter: 1
Question
1.) Consider the formation of hydrogen fluoride:
H2(g) + F2(g) 2HF(g)
If a 4.4 L nickel reaction container (glass cannot be used because it reacts with HF) filled with 0.0067 M H2 is connected to a 2.9 L container filled with 0.035 M F2. The equilibrium constant, Kp, is 7.8 x 1014 (Hint, this is a very large number, what does that imply?) Calculate the molar concentration of HF at equilibrium.
A further hint is provided after the first attempt in the feedback.
2.) BONUS Suppose a 2.00 L nickel reaction container filled with 0.0080 M H2 is connected to a 3.00 L container filled with 0.240 M F2. Calculate the molar concentration of H2 at equilibrium.
Explanation / Answer
Total V = 4.4 + 2.9 = 7.3 L
total mol:
mol of H2 = MV = 4.4*0.0067 = 0.02948
mol of F2 = MV = 0.035*2.9 = 0.1015
recalculate concentrations
[H2] = 0.02948/7.3 = 0.004038
[F2] = 0.1015/7.3 = 0.0139041
Recall that
Kp = Kc*(RT)^(dn)
dn = change in moles = 2 mol of HF - 1 mol of H2 - 1 mo of F2 = 0
so
Kp = Kc*(RT)^0
Kp = Kc
so
Kc = [HF]^2 / [H2][F2]
initially
[H2] = 0.004038
[F2] = 0.0139041
[HF] = 0
in equilibrium
[H2] = 0.004038 - x
[F2] = 0.0139041 - x
[HF] = 0 + 2x
so
Kc = [HF]^2 / [H2][F2]
7.9*10^14 = (2x)^2 / ((0.004038 - x)(0.0139041 - x))
(7.9*10^14) * (0.004038 *0.0139041) - (0.004038+0.0139041)x + x^2 = 4x^2
solve for x
(7.9*10^14)*(5.614*10^-5) - (0.0179421)(7.9*10^14) x -3x^2 = 0
x = 0.00312
[H2] = 0.004038 - 0.00312 = 0.000918
[F2] = 0.0139041 - 0.00312 = 0.0107841
[HF] = 0 + 2*0.00312 = 0.00624
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.