What in the molar mass of a compound if 5.12 grams is dissolved in 25.0 grams of
ID: 481774 • Letter: W
Question
Explanation / Answer
2]
delta Tb = 67.54 - 61.7 = 5.84 = i*Kf*m
Kf = 3.63 ; m =molality = moles of solute / Mass of solvent in Kg
5.84 = 5.12*3.63 / 25*10^-3*MW
MW = 127 gms/mol
Answer is e
3]
P = MRT
P - pressure
M = concentration = moles of solute / Volume in L
R - 0.0821 and T in K
7.65 = m*0.0821*[37+273] / 180.2*2
m = 108 gms
answer is d
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.