A quantity of 2.30 × 10 2 mL of 0.800 M HNO 3 is mixed with 2.30 × 10 2 mL of 0.
ID: 481994 • Letter: A
Question
A quantity of
2.30
×
102 mL of 0.800 M
HNO3
is mixed with
2.30
×
102 mL of 0.400 M
Ba(OH)2
in a constant-pressure calorimeter of negligible heat capacity. The initial temperature of both solutions is the same at
18.46
°
C.
The heat of neutralization when 1.00 mol of
HNO3
reacts with
0.500 mol
Ba(OH)2
is
56.2 kJ/mol.
Assume that the densities and specific heats of the solution are the same as for water (
1.00 g/mL
and
4.184 J/g
respectively). What is the final temperature of the solution?
Enter your answer in the provided box. The enthalpy of combustion of benzoic acid (C6H5COOH) is commonly used as the standard for calibrating constant-volume bomb calorimeters; its value has been accurately determined to be 3226.7 kJ/mol. When 3.2315 g of benzoic acid are burned in a calorimeter, the temperature rises from 20.84°C to 26.67°C. What is the heat capacity of the bomb? (Assume that the quantity of water surrounding the bomb is exactly 2250 g.)
Explanation / Answer
For the neutralization reaction,
dH = mCpdT
let Tf be the final temperature of the mixture
56.2 x 0.5 = (2.3 x 10^2 + 2.3 x 10^2)(4.184)(Tf - 18.46)
Tf = 18.475 oC
For the second set of data for benzoic acid
moles of benzoic acid = 3.2315/122 = 0.0265 mol
dT = 26.67 - 20.84 = 5.83 oC
So,
heat capacity of bomb = 3226.7 x 0.0265/5.83
= 14.667 kJ/oC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.