The following data are obtained for the absorbances of standard solutions of com
ID: 482210 • Letter: T
Question
The following data are obtained for the absorbances of standard solutions of component X, using 1.00 cm cells:
Solution [X], molar Absorbance
A 0 0.000
B 0.001 0.174
C 0.002 0.352
D 0.003 0.510
E 0.004 0.697
A. Construct a plot of A vs. [X] and determine the calibration equation relating absorbance to [X]. Note: omit the intercept; use a regression model of the format y = mx.
B. What is the molar absorptivity? Include its units.
C. An unknown sample is analyzed that contains X as the only absorbing species at the pertinent wavelength; A = 0.497. Calculate [X] of the unknown sample using the calibration equation.
D. Suppose the incident light intensity was 423 arbitrary units for Standard D ( [X] = 0.003; A = 0.510). What is the transmitted light intensity for Standard D?
E. What is the % T for the unknown sample (A = 0.497)? What would the %T and A be if the same sample were analyzed using a cell with b = 2.50 cm?
Explanation / Answer
For the given data
A.plot of abs vs [X] is given below
B. Molar absorptivity = slope = (0.352 - 0.174)/(0.001)
= 178 M-1.cm-1
C. For unknown with A = 0.497
[X] = 0.497/178 = 0.0028 M
D. molar absorptivity for D = 0.510/0.003 = 170 M-1.cm-1
log(Io/I) = 170 x 0.003
log(423/I) = 170 x 0.003
Transmitted ligth intensity (I) = 130.72
E. For A = 0.497
A = 2 - log(%T)
0.497 = 2 - log(%T)
%T = 31.842%
When cell of b = 2.50 cm is used,
31.842/%T = 2.5
%T = 12.737%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.