Assume an organic compound has a partition coefficient between water and ether e
ID: 482678 • Letter: A
Question
Assume an organic compound has a partition coefficient between water and ether equal to 7.55. If there are initially 6.18 grams of the compound dissolved in 95.0 mL of water, how many grams will remain in the aqueous layer after extraction with one 30.0 mL portion of ether?
Assume an organic compound has a partition coefficient between water and ether egual to 7.55. If there are initially 6.18 grams of the compound dissolved in 95.0 mL of water, how many grams will remain in the aqueous layer after extraction with one 30.0 mL portion of ether? NumberExplanation / Answer
Given that partition coefficient k = 7.55
k = 7.55 = x g in 30 mL / 6.18 -x g in 95 mL
7.55 = [x / 30]/ [(6.18-x) /(95)]
7.55 = [x .95]/[(6.18-x) .(30)]
7.55 (6.18-x) (30) = 95x
6.18-x = 0.42 x
6.18 = 1.42x
x = 4.35 g
Therefore,
Remaining compound in aqueous layer = 6.18 g - 4.35 g = 1.83 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.