PRIOR To cLAss CALcULATION: Calculate the masses of ca (NOs)2.4H20 and 3(s) requ
ID: 482934 • Letter: P
Question
PRIOR To cLAss CALcULATION: Calculate the masses of ca (NOs)2.4H20 and 3(s) required to make 10.0 g of Ca(o, hay. Calculate the amount of Ca(NO, 2.4H20h needed so that the ca is in excess of the iodate ion concentration by 20% (i.e., calculate a weight of calcium nitrate that is 20% higher than the minimum required to produce 10.0 g of calcium iodate). Thoroughly document all of your calculations for both Ca" and loa on the laboratory data sheet. Get the approval of the laboratory instructor or TA prior to actuallyExplanation / Answer
Write down the balanced chemical equation:
Ca(NO3)2.4H2O (s) + 2 KIO3 (s) -------> Ca(IO3)2 (s) + 2 KNO3 (s) + 4 H2O (l)
As per the stoichiometric equation,
1 mole Ca(NO3)2.4H2O = 2 mole KIO3 = 1 mole Ca(IO3)2
Find out the molar masses:
Ca(NO3)2.4H2O = 236.1489 g/mol
KIO3 = 214.001 g/mol
Ca(IO3)2 = 389.88334 g/mol
Now calculate the masses of Ca(NO3)2.4H2O and KIO3 required to produce 10.0 g Ca(IO3)2.
Ca(NO3)24H2O: [10.0 g Ca(IO3)2]*[1 mole Ca(IO3)2/389.88334 g Ca(IO3)2]*[1 mole Ca(NO3)2.4H2O/1 mole Ca(IO3)2]*[236.1489 g Ca(NO3)2.4H2O/1 mole Ca(NO3)2.4H2O] = 6.0569 g Ca(NO3)2.4H2O (ans)
KIO3: [10.0 g Ca(IO3)2]*[1 mole Ca(IO3)2/389.88334 g Ca(IO3)2]*[1 mole Ca(NO3)2.4H2O/2 mole KIO3]*[214.001 g KIO3/1 mole KIO3] = 5.4888 g KIO3 (ans).
Ofcourse, we require a smaller amount of KIO3 and thus KIO3 will be the limiting reactant.
In the next part, we are required to find the mass of Ca(NO3)2.4H2O that is 20% higher than the mass of KIO3 required in the above step.
Therefore, the mass of Ca(NO3)2.4H2O required = (5.4888 + 20/100*5.4888) g = 6.58656 g (ans).
Suppose we want to prepare a solution that 0.105 M in Ca2+.
Ca(NO3)2.4H2O dissociates completely in aqueous solution as below:
Ca(NO3)2.4H2O (s) -----> Ca(NO3)2.4H2O (aq) ------> Ca2+ (aq) + 2 NO3- (aq) + 4 H2O (l)
As per the balanced stoichiometric reaction,
1 mole Ca(NO3)2.4H2O = 1 mole Ca2+
Moles of Ca(NO3)2.4H2O required to prepare 100 mL of 0.105 M solution = (100 mL)*(1 L/1000 mL)*(0.105 mol/L) = 0.0105 mole.
Mass of Ca(NO3)2.4H2O required = (0.0105 mole)*(236.1489 g/mol) = 2.4796 g (ans).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.