Adrian Dingle\'s chemistry Pages and ChemEducator LLc 2013 -All rights reserved
ID: 483146 • Letter: A
Question
Adrian Dingle's chemistry Pages and ChemEducator LLc 2013 -All rights reserved 2. Butane, CH,o has a standard enthalpy of combustion 2881 kJ mol (a) What is the significance of the negative sign associated with the enthalpy change? (1) (b) Calculate the enthalpy change when 4.000 g of butane is completely burned. (2) (c) Assuming the specific heat capacity of water to be 4 200 J g 'K', and that in such a reaction only 63.15% of the energy generated is actually transferred to the water, calculate the change in temperature of 2.000 kg of water that is heated by burning the butane in part (b) above. (4)Explanation / Answer
a)
negative sign is essentially an exothermic reaction, meaing that there is a RELEASE of energy from the system TO the surrundings
b)
m = 4 g of butane
mol = mass/MW = 4/58.12 = 0.068823 mol
so
Q = n*HRxn = 0.068823*-2881 = -198.279 kJ
c)
Qwater = 63.15/100*Qbutane
Qwater = 0.6315*198.279 *1000 = 125213.18 J
so..
Q water = m*C*(Tf-Ti)
dT = 125213.18 / (2000*4.184) = 14.96 °C (increase)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.