Consider the following reaction: 2HBr( g )H2( g )+Br2( g ) Part A Express the ra
ID: 483306 • Letter: C
Question
Consider the following reaction:
2HBr(g)H2(g)+Br2(g)
Part A
Express the rate of the reaction in terms of the change in concentration of each of the reactants and products.
Part B
In the first 25.0 s of this reaction, the concentration of HBr dropped from 0.560 M to 0.450 M . Calculate the average rate of the reaction in this time interval.
Express your answer using two significant figures.
Part C
If the volume of the reaction vessel in part (b) was 1.50 L, what amount of Br2 (in moles) was formed during the first 15.0 s of the reaction?
Express your answer using two significant figures.
Consider the following reaction:
2HBr(g)H2(g)+Br2(g)
Part A
Express the rate of the reaction in terms of the change in concentration of each of the reactants and products.
Express the rate of the reaction in terms of the change in concentration of each of the reactants and products. a. Rate=12[HBr]t=[H2]t=[Br2]t b. Rate=[HBr]t=12[H2]t=12[Br2]t c. Rate=12[HBr]t=[H2]t=[Br2]t d. Rate=[HBr]t=12[H2]t=12[Br2]tPart B
In the first 25.0 s of this reaction, the concentration of HBr dropped from 0.560 M to 0.450 M . Calculate the average rate of the reaction in this time interval.
Express your answer using two significant figures.
Rate = _________ Ms1Part C
If the volume of the reaction vessel in part (b) was 1.50 L, what amount of Br2 (in moles) was formed during the first 15.0 s of the reaction?
Express your answer using two significant figures.
______ molExplanation / Answer
The reaction is 2HBr -----> H2 + Br2
The rate of reaction is expressed as
- 1/2 d[HBr]/ d t = d[H2]/dt = d[Br2]/dt
Thus the option C is correct.
Part B
The average rate of reaction = -1/2 (0.45 -0.56)/(25-0)
= 0.0022 M/s
= 2.2 x 10-3 Ms-1
Part C
We have rate = k [HBr]2
At 25 sec, [HBr] = 0.45M and rate = 2.2x10-3 Ms-1
Thus k = 2.2x10-3 Ms-1 /(0.45)2
= 1.09x 10-2 /Ms
2 HBr -----> H2 + Br2
0.56 0 0 at t=0
0.56-x x x at t= 15 sec
The integrated rate equation for second order reaction is
k = 1/at[x/(a-x)]
1.09x10-2 = 1/(0.56x15) [x/(0.56-x)]
solving for x , we get x= 0.505 M
The moles of Br2 in 1.5 L vessel = 0.505 moles/Lx 1.5 L
= 0.757 moles
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.