Assume no volume change, and calculate the following for 75 mL of 1.4 M Ba(NO3)3
ID: 483424 • Letter: A
Question
Assume no volume change, and calculate the following for 75 mL of 1.4 M Ba(NO3)3 assume KSP (BaF2) equals 1.7×10^-6 A) how many milligrams of NaF must be added to begin the precipitation? B) how many grams of NaF must be added to precipitate 17.5g of BaF2? C) how many grams of NaF must be added to reduce the Ba(NO3)2 concentration to .76 M? Assume no volume change, and calculate the following for 75 mL of 1.4 M Ba(NO3)3 assume KSP (BaF2) equals 1.7×10^-6 A) how many milligrams of NaF must be added to begin the precipitation? B) how many grams of NaF must be added to precipitate 17.5g of BaF2? C) how many grams of NaF must be added to reduce the Ba(NO3)2 concentration to .76 M? Assume no volume change, and calculate the following for 75 mL of 1.4 M Ba(NO3)3 assume KSP (BaF2) equals 1.7×10^-6 A) how many milligrams of NaF must be added to begin the precipitation? B) how many grams of NaF must be added to precipitate 17.5g of BaF2? C) how many grams of NaF must be added to reduce the Ba(NO3)2 concentration to .76 M?Explanation / Answer
Ksp = [Ba+2][F-]^2
so
a)
Find F- so precipitations starts, so this is at equilibrium:
1.7*10^-6 = (1.4)(F-)^2
[F-] = sqrt((1.7*10^-6) / 1.4 ) = 0.001101 M required
so
V = 75 mL = 75*10^-3 L
mol = MV = (0.001101)(75*10^-3) = 0.000082575 mol of F- required
mol of NAF = 0.00008257mol
mass NaF = mol*MW = (0.000082575)(41.98817) = 0.00346 g of NaF
b)
in order to precipitate 17.5 g of BaF2
mol of BaF2 = mass/MW = 17.5/(175.34 ) = 0.099806 mol of BaF2
so
mol of Ba+2 = 0.099806 mol
mol of F- = 0.099806*2 = 0.199612 mol
mol of NaF = 0.199612
mass of NaF = 41.98817*0.199612 = 8.381 g of NaF
c)
mas sof NaF to Ba+2 --> 0.76
so:
M = 0.76 M left...
mol = MV = (0.76)(75*10^-3) = 0.057 mol of Ba+2 left
mol initially Ba+2 = 1.4*75/1000 = 0.105 mol of Ba+2
change = (0.105-0.057) = 0.048 mol of Ba+e must precipitate
so:
2 mol of NaF --> 1 mol of Ba+2
mol of NaF --> 0.048*2 = 0.096 mol of NaF required
mass = mol*MW = 0.096*41.98817 = 4.0308 g of NAF
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.