Magnesium oxide can be made by heating magnesium metal in the presence of the ox
ID: 483480 • Letter: M
Question
Magnesium oxide can be made by heating magnesium metal in the presence of the oxygen. The balanced equation for the reaction is
2Mg(s)+O2(g)2MgO(s)
When 10.2 g Mg is allowed to react with 10.6 g O2, 11.8 g MgO is collected.
Part A
Determine the limiting reactant for the reaction.
Part B
Determine the theoretical yield for the reaction.
Express your answer in grams.
m=____________________g
Part C
Determine the percent yield for the reaction.
Express your answer as a percent.
_______________________%
A) Mg(s) B) O2(g)Explanation / Answer
A) accxording to balanced reaction
2 x 24.3 g Mg reacts with 32 g O2
10.2 g Mg reacts with 10.2 x 32 / 2 x 24.3 = 326.4 / 48.6 = 6.72 g O2
but we have 10.6 g O2 sp O2 is exess reagent and Mg is limiting reagent.
limiting reagent = Mg
b) 2 x24.3 g Mg gives 2 x 40.30 g MgO
10.2 g Mg gives 10.2 x 2 x 40.3 / 2 x 24.3 = 16.92 g MgO
therotical yield of MgO = 16.92 g
C) % yield = [11.8 / 16.92] x 100
% yield = 69.74
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.