Determine the vapor pressure of a solution at 55 degree C that contains 34.2 g N
ID: 483537 • Letter: D
Question
Determine the vapor pressure of a solution at 55 degree C that contains 34.2 g NaCI in 375 mL of water vapor pressure of pure water at 55 degree C is 118.1 torr. The writ Hoff factor for NaCI is 1.9 A) 115 torr B) 92.8 torr C) 112 torr D) 87.1 torr E) 108 torr A possible mechanism for the overall reaction Br_2(g) + 2NO(g) rightarrow 2NOBr(g) is NO(g) + Br_2 NOBr_2(g) NOBr_2(g) + NO(g) 2NOBr The rate law for formation of NOBr based on this mechanism is rate = ____. A) (k_2k_1/k^-1)[NO]^2[Br_2] B) k_1[Br_2]^1/2 C) k_1[NO]^1/2 D) (k_2k_1/k^-1)[NO][Br_2]^2 E) (k_1/k^-1)^2[NO]^2Explanation / Answer
Q26) mass of Na Cl = 34.2 g
mass of water = 375 g ( density of water = 1g/mL)
vapor pressure of pure water = 118.1 torr
van't Hoff factor = 1.9
From Raoult' s law
the relative lowering of vapor pressure = i xmole fraction of solute
moles of solute NaCl = 34.2g/58.5g/mol
= 0.5846
moles of solvent water = 375g/18g/mol
=20.83
Thus mole fraction = moles of NaCl / (moles of NaCl + moles of water)
=0.5846 /21.418
= 0.0273
Now using Raoult's law
(118.1- P )/118.1 = 1.9 x 0.0273
or P = 111.98 torr
Thus the option C is correct.
Q27) Option A is correct .
The mechanism is
NO + Br2 <------> NOBr2
Kequilibrium for this = k1/k-1 = [NOBr2]/[NO][Br2]
or the interediate concentration [NOBr2] = k1 [NO][Br2] /k-1
The rate of reaction is always decided by the slow step of mechanism which is
NOBr2 + NO ------> 2NOBr
Thus rate = k2 [NOBr2][NO]
Substituting the intermediate[NOBr2] from the previous expression we get
rate = k2 .k1 . [NO]2 [Br2] /k-1
This is same as first option
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.