When solid magnesium is reacted with an aluminum phosphate solution, metallic al
ID: 483555 • Letter: W
Question
When solid magnesium is reacted with an aluminum phosphate solution, metallic aluminum is produced by single displacement (equation. a): (a) AlPO4(aq)+Mg(s)Al(s)+Mg3(PO4)2(aq) Balance equation (a) and answer the following: How many grams of aluminum metal should be obtained from the reaction of 2.765 g of pure magnesium with an excess of aluminum phosphate solution, if the percent yield of the reaction is 96%.
Molar masses (g/mol):
AlPO4 = 121.95
Mg = 24.305
Al = 26.98
Mg3(PO4)2 = 262.86
Important note: Use 3 digits after the decimal place in your answer.
Explanation / Answer
Balanced chemical equation is:-
2AlPO4+6Mg=2Al+2Mg3(PO4)2
From above equation we can see that 6 moles of Mg on complete reaction produce 2 mole Al.
So 24.3×6 g Mg would produce 2×26.98g Al
2.765 g Mg would produce (53.96/145.8)×2.765
So mass of Mg produced:- 1.019 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.