Write a balanced chemical equation, assuming that the iron was oxidized to iron
ID: 483764 • Letter: W
Question
Write a balanced chemical equation, assuming that the iron was oxidized to iron (III) Include phases. Use this equation for calculations 2-5. Fe_(5) + CuCl_2(ag) rightarrow Cu(s) + FeCl_2 (ag) Model#1: Based on the masses of the starting materials (lines Band C), what is the theoretical yield of copper? CuCl_2 (s) = 1.87 g 3.6594_g Fe (1 mol Fe/55.845_g Fe) (1 mol FeCoCl_2/1 mol Fe) (190.30 g FeCuCl_2/1 mol Fe CuCl_2) Fe(s) = 3.6594g 1.87 gCuCl_2 (1 mol CuCl_2/134.45 g Cucl_2)(1 mol r x n/1 mol CuCl_2) = 0.0139 mol.Explanation / Answer
1. The balanced chemical reaction for the process is given below :-
2Fe(s) + 3CuCl2(aq) -----------> 3Cu(s) + 2FeCl3(aq)
Molar mass of CuCl2=134.45.
molar mass of fe = 55.84.
Moles of CuCl2 = 1.87/134.45 = 0.0139 gmol.
Moles of iron = 3.6599/55.84 = 0.0655 gmol.
According to the balanced reaction, 3 moles of CuCl2 will react with 2 moles of iron to give 3 moles of copper.
This means that 1 mol of CuCl2 will require 2/3 (0.66) mol of iron to give 1 mol of copper.
CuCl2 is the limiting reagent.
So 0.0139 gmol of CuCl2 will react to give 0.0139 gmol of copper.
Amount of copper produced = moles X molar mass
= 0.0139 X 63.54
= 0.883206 g.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.