The salicylic acid reactant is a while solid. Handle it as a toxic irritant. It
ID: 483791 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
1. number of moles = mass/ molar mass
= 2 gm/ 138 gm/mol
= 0.0145 moles
2. According to reaction, 1 mol salicylic acid reacts with 1 mol acetic anhydride. So, moles of acetic anhydride = 0.0145 moles
Now, 0.0145 *3 = 0.0435 moles
moles of anhydride used = 0.0435 - 0.0145 = 0.029moles
3. mass of acetic anhydride = 0.0435 mol * 102.1 gm/mol
= 4.5 gm
4. volume = mass /density
= 4.5 gm / 1.082 gm/ml
= 4.2 ml
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.