The forensic technician at a crime scene has just prepared a luminol stock solut
ID: 484122 • Letter: T
Question
The forensic technician at a crime scene has just prepared a luminol stock solution by adding 12.0 g of luminol into a total volume of 75.0 mL of H_2 O. What is the molarity of the stock solution of luminol? Part B Before investigating the scene, the technician must dilute the luminol solution to a concentration of 6.00 times 10^-2 M. The diluted solution is then placed in a spray bottle for application on the desired surfaces. How many moles of luminol are present in 2.00 L of the diluted spray? Part C What volume of the stock section (Part A) would contain the number of metes present in the diluted solution (Part B)?Explanation / Answer
Part C
The molarity of stock solution = 0.904 M
molarity of dilute solution = 6x10-2 M
Volume of stock solution = V L
Volume of diluted solution = 2 L
Sinc eboth have same moles
Vx 0.904 = 2 x6x 10-2
or Volume of stock solution = 0.1327 L
= 132.7mL
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.