Exercise 15.54 Enhanced with Feedback For the following reaction KC 255 at 1000
ID: 484378 • Letter: E
Question
Exercise 15.54 Enhanced with Feedback For the following reaction KC 255 at 1000 K CO (g) Cl2 (g) COC12 (g) You may want to reference (D pages 693-702) Section 15.8 while completing this problem. Part A f a reaction mixture initially contains a CO concentration of 0.1490 and a Cl2 concentration of 0.175 at 1000K. What is the equilibrium concentration of CO at 1000 K? Express your answer in molarity to three significant figures CO 0130 Submit My Answers Give Up incorrect; Try Again; 3 attempts remaining Not quite. Check through your calculations; you may have made a rounding error or used the wrong number of significant figures.Explanation / Answer
Kc = [COCl2]/[CO][Cl2]
Kc = 255
So..
initially
[CO] = 0.149
[Cl2] = 0.175
[COCl2] = 0
in equilibrium
[CO] = 0.149 - x
[Cl2] = 0.175 - x
[COCl2] = 0 + x
so
substitute
Kc = [COCl2]/[CO][Cl2]
255 = (x)/ ( 0.149 - x)(0.175 - x)
x/255 = 0.149*0.175 - (0.175 +0.149 )x + x^2
x^2 - (0.175 +0.149 +1/255)x + 0.149*0.175 = 0
x^2 - 0.3279x + 0.026075 = 0
x = 0.136 ans 0.1918; the latter cant be
so
[CO] = 0.149 - 0.136 = 0.013
[Cl2] = 0.175 - 0.136 = 0.039
[COCl2] = 0 + 0.136 = 0.136 M
Test
Q = 0.136 / (0.013*0.039) = 268 (which is pretty near to 255)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.