3/1/2017 11:30 PM A 53.3/100 Gradebook Print Ea calculator Periodic Table Questi
ID: 484585 • Letter: 3
Question
3/1/2017 11:30 PM A 53.3/100 Gradebook Print Ea calculator Periodic Table Question 11 of 15 Map L University Science Books General Chemistry 4th Edition McQuamie Rock Gallogly presented by Sapling Learning Carbon disulfide is prepared by heating sulfur and charcoal. The chemical equation is s,(g) C(s) A CS g) KC 9.40 at 900 K How many grams of CS2(g) can be prepared by heating 14.1 moles of S2(g) with excess carbon in a 6.90 L reaction vessel held at 900 K until equilibrium is attained? Number Previous Give Up & View solution Check Answer Next Exit Hint ahnut IIS careers nartne l nrivarv nnlir l terms of use contacExplanation / Answer
K = 9.40
K = [CS2]/[S2]
ignore solid, since its activit = 1
so
[S2] = mol/V = 14.1/6.90 = 2.04347 M
in equilibrium:
[S2] = 2.04347 - x
[CS2] = 0+x
so
K = [CS2]/[S2]
9.4 = x / ( 2.04347 - x)
2.04347 - x = 1/9.4x
(1+0.106382)x = 2.04347
x = (2.04347 ) / ((1+0.106382)) = 1.84698
so
[CS2] = 0+x = 1.84698 M
mol = MV = 1.84698*6.90
mol = 12.744 of CS2
mass = mol*MW = 12.744*76.139 = 970.315416 ---> 3 sig fig --> 970
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.