Assume a macromolecule A dimerizes according to 2AA2. Assume the kinetics follow
ID: 485027 • Letter: A
Question
Assume a macromolecule A dimerizes according to 2AA2. Assume the kinetics follows the second order integrated rate equation 1/[A]t=1/[A]0=2kt, where [A]t is the concentration of A at time t and [A]0 is the initial concentration of A. Assume the kinetics are diffusion controlled. Assume the initial concentration of A is [A]0=0.01mol/m3. Assume T=293K. a) Assume macromolecule A is a rigid cylinder in solution with length L=10nm and radius R=1nm. Calculate the diffusion coefficient at T=293K. Note for a rigid cylinder f=3L/ln(L/R). Assume =0.001kg m-1s-1.
b) Using your result from Part A, calculate the kinetic constant at T=293K.
c) Using your resdult from part B, calculate the amount of time required for the concentration of the monomer form of A to decrease to half of its initial concentration.
d) The dimer may have one of two geometries. Two molecules A may join end-to-end, to form a cylindrical dimer with L=20nm and R=1nm. Alternatively two molecuiles A may join side-by-side and form a cylindrical dimer for which L=10nm and R=2nm. At T=293K, the diffusion coefficient of the dimer was determined to be 6.35*10-11m2s-1. Which model of dimerization most closely reproduces the experimental diffuion coefficient.
Side-by-Side dimer
End-to-End Dimer
Cannot determine because both models differ from data by more thasn 5%.
Explanation / Answer
(a)
L=10 nm =10*10-9 m=10-8 m
R=1 nm =10-9 m
f=3L/ln(L/R)=3*3.14*0.001*10-8/ln(10-8/10-9)=4.09*10-11 kg/s
Diffusion coefficient
D=kBT/f
Where kB =Boltzmann constant =1.3806*10-23 J/K
T=temperature=293 K
D=1.3806*10-23*293/4.09*10-11 =9.89*10-11 m2/s
(B)
k=4LD*R=4*3.14*9.89*10-11*10-8*10-9=1.24*10-26 (mol/m-3)-1s-1
(C) for second order
t1/2 =1/k[A0]=1/(1.24*10-26*0.01)=8.064*1027 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.