The molar mass (M) of an ideal gas may be calculated from the ideal gas law PV =
ID: 485123 • Letter: T
Question
The molar mass (M) of an ideal gas may be calculated from the ideal gas law PV = WRT/M In an experiment with C_3H_s(g), a student obtained the following values and associated errors or standard deviations: p = 745 plusminus 2 mmHg V = 200 plusminus 2 ml W = 351 plusminus 4 mg T = 25 plusminus 1 degree C R = 0.082106 L atm middot K^-1 mol^-1 (neglect the uncertainty of R) Calculate the molar mass from the ideal gas equation, the percent difference from the "true" molar mass, and its standard deviation. (Ignore the covariance.) What would be the standard deviation of the molar mass if the uncertainty in R is plusminus 0.00005?Explanation / Answer
From ideal gas equation
PV = nRT
PV = WRT/M
M = WRT / PV
= (0.351 * 0.082 * 298 * 760 ) / (745 * 0.2)
M = 43.74 g/mol
True Molar mass = 44 g/ mol
Percentage difference = (44 - 43.74) * 100 /44 = 0.57 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.