A vinegar titration was completed using a pH meter as an indicator of the changi
ID: 486276 • Letter: A
Question
A vinegar titration was completed using a pH meter as an indicator of the changing pH. A 25.00 mL sample of diluted vinegar (diluted by a factor of 5) was placed in a beaker and subsequently titrated with 0.1098 M NaOH. A derivative curve of the titration suggested that the equivalence point occurred at 40.90 mL. Calculate the mass percent of CH_3COOH. (The density of vinegar is 1.008 g/mL.) Moles of base at the equivalence point = Moles of acid at the equivalence point = Mass of acid = Volume of concentrated vinegar = Mass of vinegar solution = Mass percent of acetic acid =Explanation / Answer
Titration of vinegar
moles of base used = 0.1098 M x 40.90 ml = 4.49082 mmol
moles of acid present in solution = 4.49082 mmol
mass of acid present = 4.49082 mmol x 60.05 g/mol/1000 = 0.270 g
Volume of concentrated vinegar = 5 ml
mass of vinegar solution = 5 ml x 1.008 g/ml = 5.040 g
Mass percent of acetic acid = 0.270 x 100/5.040 = 5.36%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.