I cannot figure out how to solve this problem! Help! Thanks! The water gas shift
ID: 486922 • Letter: I
Question
I cannot figure out how to solve this problem! Help! Thanks!
The water gas shift reaction plays a central role in the chemical methods for obtaining cleaner fuels from coal: CO (g) + H_2 O(g) doubleheadarrow CO_2 + H_2(g) A study was made in which equilibrium Has reached with [CO] = [H_2O] = [H_2] = 0.100 M and [CO_2] = 0.400 M. After 1.30 mol of H_2 is added to the 2.00 L container and equilibrium is reestablished, what are the new concentrations of all the components? [CO]_eq 0.222 M H_2 O_eq 0.222 M [CO_2]_eq 0.222 M H_2_eq 0.222 MExplanation / Answer
K = 0.4 x 0.1 / 0.1 x 0.1 = 4
Conc. of H2 added = 1.30 / 2 = 0.65 M
CO + H2O -----> CO2 + H2
0.1+X, 0.1+X......0.4-X,..0.1 + 0.65-X
K = (0.75-X) x (0.4-X) / (0.1+X)^2 = 4
This equation simplifies down to,
3X^2 + 1.95X - 0.26 = 0
=> X = 0.1135 M
[CO] = [H2O] = 0.1 + X = 0.1 + 0.1135 = 0.21 M
[CO2] = 0.4 - X = 0.29 M
[H2] = 0.75 - X = 0.64 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.