PLEASE HELP & SHOW ALL WORK! In the lab you measure a clean dry crucible and cov
ID: 487373 • Letter: P
Question
PLEASE HELP & SHOW ALL WORK! In the lab you measure a clean dry crucible and cover to be 24.36 grams. You obtain a 2cm piece of pure magnesium metal. After sand papering the magnesium you place it in into your crucible and the mass of crucible, cover and magnesium masses out to be 24.66 grams. You observe that the magnesium is gray and shiny. you heat the crucible gently at first then vigorous for 10 minutes until the magnesium ignites. After the crucible cools you add a few drops of distilled water and heat again. The mass of the magnesium compound, crucible, and cover masses out to be 24.85 grams. What is the empirical formULa of the compound? Show all work and units.
1) MAss of the Mg
2) Mass of the MgO
3) Mass of 0
4) Moles of Mg & Moles of O
5) Show mole to mole MgxOy
6) Empricial Formula of compound
Explanation / Answer
Mass of crucible = 24.36 g
mass of crucible + magnesium = 24.66g
Thus mass of magnesium metal = 24.66-24.36 = 0.30 g
1) mass of Mg = 0.30 g
mass of crucible + Magnesium oxide = 24.85g
2) mass of magnesium compound = 24.85 -24.36
= 0.49 g
mass of oxygen in the compound = mass of magensium compound - mass of agnesium
= 0.49g - 0.30g
= 0.19g
Thus mass of O in compound = 0.19 g
to calculate the empirical formula
element Mg O
mass 0.30g 0.19g
moles (mass/at.mass) 0.3/24 =0.0125 0.19/16=0.0119
ratio of moles 1.05 1.0
Thus the empirical formula of magensium compound = Mg1O1
= MgO
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.